Żubrosie

Zima 1997 roku nie była zbyt ostra, ale dość śnieżna. Zostałem zaproszony przez kolegów myśliwych z zaprzyjaźnionego koła na polowanie na bażanty. Polowanie odbyło się w Lisięcicach (dość owocne), a wieczorem przy dużym kominku zebrała się brać myśliwska na tradycyjnej biesiadzie. Drugim gościem był myśliwy z WKŁ ?Łoś? w Nysie ppłk. Adam Mazguła. Podczas biesiady śpiewał mocnym barytonem, co spowodowało, iż przyznałem się do pisania utworów o tematyce myśliwskiej nadających się na piosenki. Adam chwycił temat i obiecał, że pozna mnie z kolegą, zawodowym wokalistą i kompozytorem Wackiem Masłykiem. Oczywiście to przecież solista dawnego zespołu ?PARTITA?. Krótko potem doszło do spotkania autorów, teksty przypadły do gustu i tak zaczęła się nasza przygoda z piosenką w zupełnie nowej odsłonie. Ostatnie bowiem piosenki o tej tematyce napisane były bodajże pod koniec XIX wieku. Wacek był i jest nadal wymagającym partnerem co w konsekwencji przekłada się na jakość utworu. Na dwadzieścia zwrotek wybierze 5,6 i to jeszcze każe zmieniać niektóre zwroty i rymy. Tak ma być. Z naprędce skomponowanych kilku piosenek zmontowaliśmy program i pojechaliśmy na przegląd muzyki myśliwskiej do Przechlewa koło Tucholi. Bez kostiumów, w polowych wojskowych mundurach wyglądaliśmy jak chłopcy z poligonu, a nie starzy myśliwi. Wchodząc na estradę słyszeliśmy docinki i gwizdy młodszych konkurentów, a ostatniej piosenki wszyscy słuchali stojąc i bijąc rzęsiste oklaski. Wiedzieliśmy, że przebojem weszliśmy do historii muzyki łowieckiej.  

Pierwszy skład zespołu to:

  • Wacław Masłyk
  • Zbigniew Goluch
  • Adam Mazguła
  • Janusz Stasiak.

Posypały się zaproszenia. Trzeba było pisać więcej i profesjonalnie nagrać podkłady muzyczne. Dzięki ówczesnemu Zarządowi WKŁ Nr 8 Żubr oraz sponsorom nagraliśmy profesjonalną płytę w studio Polskiego Radia Opole i ruszyliśmy w Polskę. Wygrywaliśmy praktycznie wszystkie festiwale łącznie z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Myśliwskiej i Leśniczej w Tucholi. Byliśmy już dobrze znani wśród braci myśliwskiej i do dzisiaj staramy się być wszędzie tam gdzie muzyka myśliwska jest bliska sercu ludziom kochającym las i przyrodę. Aktualnie z pierwszego składu zostało dwóch Wacław Masłyk i Zbigniew Goluch ale zasilają zespół Jan Krzywy, Andrzej Mikosza, Zygmunt Babiak.

Opracował Zbigniew Goluch

POSŁUCHAJ:
Żubrosie – Darz Bór

I na koniec, skąd nazwa ?Żubrosie??. Wytłumaczenie niezwykle proste Wacek z Łosia, Zbyszek z Żubra, a zatem Żubrołosie w skrócie Żubrosie.

phoca_thumb_l_DSCN0112_1

phoca_thumb_l_DSCN0113_1

phoca_thumb_l_DSCN0078_1

Więcej zdjęć naszych Żubrosi można obejrzeć w galerii.

 Żubrosie w Świątecznym programie Telewizji Opole.

Dziennikarze TVP Opole p.p. Katarzyna Oborska-Marciniak i Wojciech Najda a także kierownik produkcji programów p. Marcin Nowak zaprosili nas do udziału w programie pt: ?Święta po szlachecku?
Nagranie programu odbyło się w stylowym dworku myśliwskim w miejscowości Brynica-Surowina koło Opola.
Przy suto zastawionym świątecznym stole zasiedli obok prowadzących Ksiądz, historyk oraz Wacław Masłyk i piszący te słowa Zbyszek Goluch. Obaj ubrani byliśmy w szlacheckie kontusze, z szablami przy boku (chociaż do świątecznego stołu żaden szlachcic nie siadał uzbrojony) dla dodania sobie animuszu i ?autorytetu?. Program ten wymagał od nas rzetelnego przygotowania i wysiłku. Gorąca atmosfera, ciężkie kostiumy i pot spływający po plecach zarówno z powodu temperatury jak i emocji podniosły nam ciśnienie. Niestety nie było nam dane spróbować wszystkich smakołyków, ponieważ po nagraniu natychmiast zaczęto kręcić kolejny program przy tym samym stole.
Program wyemitowano w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Czy się spodobał- oceńcie sam. Cały program na naszej stronie internetowej
Opr. Zbigniew Goluch

Adobe Flash Player not installed or older than 9.0.115!
Get Adobe Flash Player here

 Wigilia twórców

Na zaproszenie p. Lecha Olczyka Nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków, a jednocześnie szefa Zespołu Sygnalistów Leśników ?Leśny Róg? mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym uroczystym spotkaniu twórców i wykonawców muzyki myśliwskiej. 23 grudnia 2011 r. po raz kolejny szef Nadleśnictwa p. L. Olczyk zorganizował polowanie wigilijne połączone z uroczystą leśną, świąteczną biesiadą okraszoną cudowną muzyką z myśliwskich rogów. Podczas polowania św. Hubert obdarzył piszącego te słowa dorodnym bykiem. To było moje pierwsze ?królestwo? w tak dostojnym gronie i taką zdobyczą. Po polowaniu przy ognisku smakowaliśmy regionalne potrawy wigilijne przygotowane przez uczestników spotkania. Bardzo dziękujemy p. Nadleśniczemu Olczykowi i życzymy całemu zespołowi ?Leśny Róg? samych sukcesów w kniei i na estradzie.
Zaproszeni na wigilię:
Władek Śmiechowski
Wacek Masłyk
Zbyszek Goluch

Adobe Flash Player not installed or older than 9.0.115!
Get Adobe Flash Player here

 


 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Łambinowicach

Jak co roku na początku stycznia we wszystkich miastach, miasteczkach i wioskach gości WOŚP. Kto żyw uczestniczy w tym wielkim na skalę światową wydarzeniu. ?Żubrosie? zawsze wspomagają potrzebujących, nie mogło nas ta zatem zabraknąć w tegorocznym finale. Na zaproszenie Dyrekcji GOK w Łambinowicach Koncertowaliśmy wspólnie z innymi zespołami powiatu nyskiego. Nie zapomnieliśmy o datkach, które chętnie wrzuciliśmy do puszek uroczych kwestarek. Wieczór minął w radosnej i koleżeńskiej atmosferze. W orkiestrze grali W. Masłyk, J.Krzywy, i piszący te słowa Zbigniew Goluch.
Do zobaczenia za rok

img_9036

img_9037

Fragmenty programu świątecznego, który ukazał się na antenie TVP INFO.