Żubrosie

Zima 1997 roku nie była zbyt ostra, ale dość śnieżna. Zostałem zaproszony przez kolegów myśliwych z zaprzyjaźnionego koła na polowanie na bażanty. Polowanie odbyło się w Lisięcicach (dość owocne), a wieczorem przy dużym kominku zebrała się brać myśliwska na tradycyjnej biesiadzie. Drugim gościem był myśliwy z WKŁ ?Łoś? w Nysie ppłk. Adam Mazguła. Podczas biesiady śpiewał mocnym barytonem, co spowodowało, iż przyznałem się do pisania utworów o tematyce myśliwskiej nadających się na piosenki. Adam chwycił temat i obiecał, że pozna mnie z kolegą, zawodowym wokalistą i kompozytorem Wackiem Masłykiem. Oczywiście to przecież solista dawnego zespołu ?PARTITA?. Krótko potem doszło do spotkania autorów, teksty przypadły do gustu i tak zaczęła się nasza przygoda z piosenką w zupełnie nowej odsłonie. Ostatnie bowiem piosenki o tej tematyce napisane były bodajże pod koniec XIX wieku. Wacek był i jest nadal wymagającym partnerem co w konsekwencji przekłada się na jakość utworu. Na dwadzieścia zwrotek wybierze 5,6 i to jeszcze każe zmieniać niektóre zwroty i rymy. Tak ma być. Z naprędce skomponowanych kilku piosenek zmontowaliśmy program i pojechaliśmy na przegląd muzyki myśliwskiej do Przechlewa koło Tucholi. Bez kostiumów, w polowych wojskowych mundurach wyglądaliśmy jak chłopcy z poligonu, a nie starzy myśliwi. Wchodząc na estradę słyszeliśmy docinki i gwizdy młodszych konkurentów, a ostatniej piosenki wszyscy słuchali stojąc i bijąc rzęsiste oklaski. Wiedzieliśmy, że przebojem weszliśmy do historii muzyki łowieckiej.  

Pierwszy skład zespołu to:

  • Wacław Masłyk
  • Zbigniew Goluch
  • Adam Mazguła
  • Janusz Stasiak.

Posypały się zaproszenia. Trzeba było pisać więcej i profesjonalnie nagrać podkłady muzyczne. Dzięki ówczesnemu Zarządowi WKŁ Nr 8 Żubr oraz sponsorom nagraliśmy profesjonalną płytę w studio Polskiego Radia Opole i ruszyliśmy w Polskę. Wygrywaliśmy praktycznie wszystkie festiwale łącznie z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Myśliwskiej i Leśniczej w Tucholi. Byliśmy już dobrze znani wśród braci myśliwskiej i do dzisiaj staramy się być wszędzie tam gdzie muzyka myśliwska jest bliska sercu ludziom kochającym las i przyrodę. Aktualnie z pierwszego składu zostało dwóch Wacław Masłyk i Zbigniew Goluch ale zasilają zespół Jan Krzywy, Andrzej Mikosza, Zygmunt Babiak.

Opracował Zbigniew Goluch

POSŁUCHAJ:
Żubrosie – Darz Bór

I na koniec, skąd nazwa ?Żubrosie??. Wytłumaczenie niezwykle proste Wacek z Łosia, Zbyszek z Żubra, a zatem Żubrołosie w skrócie Żubrosie.

phoca_thumb_l_DSCN0112_1

phoca_thumb_l_DSCN0113_1

phoca_thumb_l_DSCN0078_1

Więcej zdjęć naszych Żubrosi można obejrzeć w galerii.

 



Żubrosie w Świątecznym programie Telewizji Opole.

Dziennikarze TVP Opole p.p. Katarzyna Oborska-Marciniak i Wojciech Najda a także kierownik produkcji programów p. Marcin Nowak zaprosili nas do udziału w programie pt: ?Święta po szlachecku?
Nagranie programu odbyło się w stylowym dworku myśliwskim w miejscowości Brynica-Surowina koło Opola.
Przy suto zastawionym świątecznym stole zasiedli obok prowadzących Ksiądz, historyk oraz Wacław Masłyk i piszący te słowa Zbyszek Goluch. Obaj ubrani byliśmy w szlacheckie kontusze, z szablami przy boku (chociaż do świątecznego stołu żaden szlachcic nie siadał uzbrojony) dla dodania sobie animuszu i ?autorytetu?. Program ten wymagał od nas rzetelnego przygotowania i wysiłku. Gorąca atmosfera, ciężkie kostiumy i pot spływający po plecach zarówno z powodu temperatury jak i emocji podniosły nam ciśnienie. Niestety nie było nam dane spróbować wszystkich smakołyków, ponieważ po nagraniu natychmiast zaczęto kręcić kolejny program przy tym samym stole.
Program wyemitowano w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Czy się spodobał- oceńcie sam. Cały program na naszej stronie internetowej
Opr. Zbigniew Goluch

 



Wigilia twórców

Na zaproszenie p. Lecha Olczyka Nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków, a jednocześnie szefa Zespołu Sygnalistów Leśników ?Leśny Róg? mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym uroczystym spotkaniu twórców i wykonawców muzyki myśliwskiej. 23 grudnia 2011 r. po raz kolejny szef Nadleśnictwa p. L. Olczyk zorganizował polowanie wigilijne połączone z uroczystą leśną, świąteczną biesiadą okraszoną cudowną muzyką z myśliwskich rogów. Podczas polowania św. Hubert obdarzył piszącego te słowa dorodnym bykiem. To było moje pierwsze ?królestwo? w tak dostojnym gronie i taką zdobyczą. Po polowaniu przy ognisku smakowaliśmy regionalne potrawy wigilijne przygotowane przez uczestników spotkania. Bardzo dziękujemy p. Nadleśniczemu Olczykowi i życzymy całemu zespołowi ?Leśny Róg? samych sukcesów w kniei i na estradzie.
Zaproszeni na wigilię:
Władek Śmiechowski
Wacek Masłyk
Zbyszek Goluch


 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Łambinowicach

Jak co roku na początku stycznia we wszystkich miastach, miasteczkach i wioskach gości WOŚP. Kto żyw uczestniczy w tym wielkim na skalę światową wydarzeniu. ?Żubrosie? zawsze wspomagają potrzebujących, nie mogło nas ta zatem zabraknąć w tegorocznym finale. Na zaproszenie Dyrekcji GOK w Łambinowicach Koncertowaliśmy wspólnie z innymi zespołami powiatu nyskiego. Nie zapomnieliśmy o datkach, które chętnie wrzuciliśmy do puszek uroczych kwestarek. Wieczór minął w radosnej i koleżeńskiej atmosferze. W orkiestrze grali W. Masłyk, J.Krzywy, i piszący te słowa Zbigniew Goluch.
Do zobaczenia za rok

img_9036

img_9037

Fragmenty programu świątecznego, który ukazał się na antenie TVP INFO.